Tynki
Jakie narożniki do tynków stosować?
Tynk jest warstwą z zaprawy , gipsu lub innej okładziny pokrywająca powierzchnie ścian, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem tynku jest zabezpieczenie powierzchni tynkowanej przed działaniem różnych czynników, zarówno atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), jak i ochrona przed wilgocią oraz ogniem ( w przypadku np. konstrukcji drewnianych). Jednakże najważniejszym zadaniem jest nadanie elementom budynku estetycznego wyglądu.
Na polskim rynku obecnie dominują tynki gipsowe ze względu na bardzo dobrą izolacyjność termiczną, paroprzepuszczalność oraz szybkość nakładania. Tynki gipsowe są bardzo gładkie, przez co nie wymagają dodatkowego szpachlowania.
Zarówno tynki gipsowe, cementowo – wapienne, jak i tynki suche ( wykonane z płyty gk) stanowią świetną bazę do położenia okładzin ozdobnych ( płytek, tapet) lub pomalowania . Tynki surowe mogą też występować jako ostatnia warstwa wykończeniowa .
Masa tynkarska, grunt podtynkowy i ładny kolor to nie wszystkie elementy, by rozpocząć tynkowanie. Bardzo ważnym elementem w trakcie tynkowania jest zabezpieczenie naroży ścian odpowiednimi narożnikami. Natomiast dla uzyskania równej grubości tynku na całej powierzchni ściany – zastosowanie listwy podtynkowej. Te elementy znajdziecie Państwo w naszej ofercie.
Tynk jest warstwą z zaprawy, gipsu lub innej okładziny, pokrywającą powierzchnię ścian, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem tynku jest zabezpieczenie powierzchni tynkowanej przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), jak i ochrona przed wilgocią oraz ogniem (w przypadku np. konstrukcji drewnianych). Jednakże najważniejszym zadaniem jest nadanie elementom budynku estetycznego wyglądu. Na polskim rynku obecnie dominują tynki gipsowe ze względu na bardzo dobrą izolacyjność termiczną, paroprzepuszczalność oraz szybkość nakładania. Tynki gipsowe są bardzo gładkie i nie wymagają dodatkowego szpachlowania.
Zarówno tynki gipsowe, cementowo-wapienne, jak i tynki suche (wykonane z płyty g-k) stanowią świetną bazę do położenia okładzin ozdobnych (płytek, tapet) lub pomalowania. Tynki surowe mogą też występować jako ostatnia warstwa wykończeniowa.
Bardzo ważnym elementem w trakcie tynkowania jest zabezpieczenie naroży ścian odpowiednimi narożnikami. Natomiast dla uzyskania równej grubości tynku na całej powierzchni ściany – zastosowanie listwy podtynkowej.