Metpol - akcesoria do suchej zabudowy
Metpol - profile do zabudowy
Metpol - profile do zabudowy

Jak tynkować?

Jak tynkować ścianę?

Metoda tynkowania ścian różni się w zależności od tego czy używamy tynków cementowo – wapiennych czy tynków gipsowych oraz od sposobu nakładania – maszynowo czy ręcznie.
Ze względu na dużą różnorodność występujących na rynku mieszanek tynkarskich każdorazowo, przy zmianie mieszanki, należy zapoznać się uważnie z zaleceniami producenta.

 
Krok 1:

Bez względu na to czy  podłoże jest nowe, czy tynkujemy obiekty remontowane powierzchnia tynkowana musi być standardowo przygotowana. Nie może być zapylona, z resztkami starej farby, dziurami czy tłusta. Odpowiednio oczyszczamy podłoże, uzupełniamy ubytki i gruntujemy. Naroża ścian zabezpieczamy odpowiednimi listwami - narożnikami do  tynków. Zastosowanie narożników do tynków jest ważne ze względu na łatwiejsze wyprowadzenie naroży pionowych i poziomych podczas tynkowania, jak również mają zabezpieczyć naroża przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie użytkowania budynku.

Krok 2:

Ściany o bardzo dużej powierzchni należy podzielić na mniejsze pola przy użyciu specjalnych metalowych listew prowadzących, które dobieramy odpowiednio do grubości stosowanego przez nas tynku. Te listwy pomogą nam uzyskać równą powierzchnię tynkowanej ściany. Przy małych powierzchniach ścian stosowanie takiej listwy jest zbędne. Listwy prowadzące mocujemy do ściany w odległości ok. 1 m jedna od drugiej.  Listwy te zabezpieczone są przez ocynkowanie i po wykonaniu tynku pozostają w ścianie. Podczas tynkowania należy zwracać uwagę, by ich nie uszkodzić, ponieważ może to spowodować ich rdzewienie.

Krok 3:
Na przygotowanym podłożu, przy temperaturze min. + 5 st. C możemy rozpocząć tynkowanie.
Po zakończeniu tynkowania musimy zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia i wietrzenie. Tynków nie należy zbyt intensywnie suszyć, ani nie wolno doprowadzać do ostrych przeciągów. Wskazane jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, aby stopniowo usuwać nadmiar wilgoci z wysychającego tynku.

 
Jak tynkować sufit?

 

Krok 1:
W pierwszej kolejności tynkowanie pomieszczeń rozpoczynamy od nakładania zaprawy na sufit, a dopiero po skończonym suficie tynkujemy ściany. Przygotowaną  zaprawę (wg zaleceń podanych przez producenta) narzuca się na sufit ręcznie lub, obecnie częściej, maszynowo.

Krok 2:
Po naciągnięciu zaprawy na fragment sufitu rozpoczynamy wstępne wyrównywanie zaprawy łatą  „h„, trzymając ją oburącz przed sobą i ciągnąc do siebie. Wyrównywanie powierzchni sufitu należy prowadzić w różnych kierunkach tak, aby uzyskać równą płaszczyznę. Nadmiar zaprawy pozostały na łacie w czasie wyrównywania powierzchni zbieramy  i uzupełniamy nierówności  sufitu, w których brakuje zaprawy. Po wyrównaniu zaprawy należy przeprowadzić wstępną kontrolę poziomu sufitu za pomocą długiej poziomnicy przykładając ją w różnych miejscach. Ewentualne odchylenia od poziomu należy skorygować przed wyschnięciem sufitu.

Krok 3:
Kiedy zaprawa zacznie schnąć  należy wygładzić powierzchnię tynku. Czynność ta ma na celu uzyskanie równej i gładkiej powierzchni. Tuż przed całkowitym końcem twardnienia zaprawy tynkarskiej, powierzchnię tynku na suficie zraszamy rozproszonym strumieniem czystej wody (tzw. mgiełką). Zwilżoną powierzchnię zaprawy zacieramy pacą gąbkową, a potem długą szpachlą. Przy zacieraniu wykonujemy koliste ruchy ręką, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię.Ciekawy artykuł ? Podziel się: