Metpol - akcesoria do suchej zabudowy
Metpol - profile do zabudowy
Metpol - profile do zabudowy

Historia

Historia spółki METPOL sięga ponad dwie dekady wstecz. Budowana przez wiele lat powoli, na podstawie starannego planowania i innowacyjnych rozwiązań dziś oferuje solidność, wysoką jakość oraz elastyczność  w dostosowaniu swoich wyrobów i struktur do panujących warunków rynkowych.

Oto niektóre z najważniejszych wydarzeń z przeszłości …

 

Rok 1992 pierwszy klient i od razu sukces

Pierwszym krokiem do założenia firmy była inspiracja niemieckimi systemami do suchej zabudowy. W latach 80-tych w Polsce nie produkowano jeszcze płyt gipsowo-kartonowych. Kiedy pojawił się pierwszy producent płyt firma NIDA GIPS, Państwo Olszanowscy postanowili wykorzystać lukę w rynku i rozpocząć przygotowania do produkcji akcesoriów do systemów suchej zabudowy.
Pierwsze zamówienie zostało złożone OLMAR-owi, firmie Marka Olszanowskiego, przez NIDA GIPS i obejmowało trzy rodzaje wieszaków: płaskie, wzdłużne i krzyżowe. W tamtym czasie produkcja mieściła się w piwnicy bloku mieszkalnego i by zdążyć na czas z realizacją kontraktu, praca odbywała się w systemie trzyzmianowym. Wysiłek jednak się opłacił – produkty trafiły na czas do klienta i spełniły wymagania. To był początek wieloletniej współpracy z NIDA GIPS.

 

1993 – 2002 „małżeństwo” dwóch firm gwarantem rozwoju

Pierwszy raz nazwa „METPOL” pojawiła się 1 kwietnia 1993 roku, kiedy to Maria Olszanowska i Paweł Pestka postanowili założyć firmę „METPOL – Produkcja Wyrobów Metalowych” i rozpocząć produkcję narożnika aluminiowego.
Przez dwa lata firmy działały równolegle i ich rozwój postępował bardzo szybko, więc aby sprostać coraz to większym zamówieniom i wymaganiom klientów w 1995 roku oba przedsiębiorstwa postanowiły połączyć siły i tak powstał METPOL. Właścicielami firmy zostali Maria Olszanowska, Marek Olszanowski i Paweł Pestka. Połączenie wspólnego kapitału i pokrewnej produkcji dało dalsze możliwości rozwoju. Postawiono na wzmocnienie potencjału technicznego i budowę we własnym zakresie i własnymi siłami nowych maszyn.

W kolejnych latach METPOL rozwinął sieć sprzedaży dbając o to, aby klienci mieli łatwy dostęp do oferowanych wyrobów.  Na terenie kraju powstały filie: w Bytomiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, a także w Ełku.

 

2003 – 2009 cel: najnowsza technologia

Okres ten to czas badań nad nowymi technologiami: technologią rozkrawania obrotowego i technologią produkcji, która miała wyeliminować klej jako łącznik narożnika z siatką. Próby i badania przyniosły zamierzony efekt, opatentowano nowe wyroby i metody produkcji, po czym wprowadzono na rynek innowacyjne produkty.

 

2010 – 2012 wykorzystane okazje

W 2010 roku METPOL złożył wniosek i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych na budowę hali produkcyjnej oraz nowych linii technologicznych.
Na początku 2012 roku podjęto decyzję o produkcji wyrobów narażonych na trudne warunki atmosferyczne ze stali pokrytej powłoką ochronną MAGNELIS®, opracowaną przez ArcelorMital. Nawiązano również współpracę z liderem jakości i innowacji w suchej zabudowie, firmą Protektor, której wynikiem jest uruchomienie linii produkującej profile ścienne Maxi-Tec.